ПС706И/18: Психологија на маркетингот

ПсихологијаVII2+26

Наставник: Проф. Калина Сотироска Иваноска

Да се добијат научни и продлабочени сознанија за психолошките аспекти и ефектуирање на процесот на размена меѓу потрошувачите од една страна, и продавачите и производителите на добра, производи, услуги и други видови на понуди од друга страна. Оспособување за практична работа во областа на маркетинг.

Дефинирање на поимот маркетинг, Психолошки теми во маркетингот (мотивација, емоции, личност, селф концепт, животен стил на потрошувачите), Психолошки теориски приоди во проучување на однесувањето на потрошувачите- когнитивен, бихејвиорален, енвиронменталистички и трансакциски приод; Придонес, улоги и проблеми на психологијата во маркетингот, Перспективи на психологијата во маркетингот.

1. Radulović, M. D., Psihologija marketinga. Teorijski pristupi u proučavanju ponašanja potrošača. Beograd: Institut za kriminološka i sociološka istraživanja, 1998

2. Janković, S., Milošević, S., Momčilović, O., Marketing na jednostavan način, Beograd: Familet, 2008

3. Sardžoska, E., Student consumer behavior (p. 39-51). In: Columbus, M. A. (еd.).Advances in psychology research. Vol.125 New York: Nova Science Publishers, 2017