ИА706И/18: Македонското иселеништво во Америка, Австралија и Европа

Историја со архивистикаVII2+15

Наставник: д–р Никола Жежов

Студентите да се запознаат со причините за иселувањето на Македонците од сите делови на етногеографска Македонија во Америка, Австралија и Европа, нивниот начин на живот, зачувувањето на традициите и народните обичаи од нивните родни краишта, нивното вклучување во општествено- политичкиот живот во државите каде се населиле, политичките и културните организации што ги создавале како и нивните врски со Република Македонија.

Причини за иселување; Македонското иселеништво во Австралија; политички и културни организации; верскиот живот; културно-уметнички и фолклорни друштва; иселеничките врски со Република Македонија; учеството во општествено- политичкиот и културниот живот во Австралија; Македонското иселеништво во Америка; политичките организации на Македонците во Америка; културен и верски живот; Македонците во САД; македонската емиграција и иселеништво во Канада; Македонците во Јужна Америка; македонската политичка емиграција во западноевропските држави; македонското иселеништво и емиграција во поранешните комунистички држави на Источна Европа и поранешниот СССР.

1. Ристо Кирјазовски, Македонската политичка емиграција од Егејскиот дел на Македонија во Источна Европа, Скопје, 1989

2. Иван Катарџиев, Македонија и Македонците во светот, Матица Македонска, Скопје,

1996

3. Ицо Најдовски – Перин, Македонско- австралиски народен сојуз (1946-1958), Институт за национална историја, Скопје, 2015