И202З/18: Историја на античките Македонци 2

ИсторијаII3+26

Наставник: д-р Стефан Пановски

На примерот од античка Македонија студентите да го разберат севкупниот историски процес преку процутот и распаѓањето на македонската држава, создавањето на првата светска империја, како и придонесот на античките Македонци во човечката цивилизација – со цел стекнување историска свест потребна за разбирање на современите историски процеси. Да ги совладаат методите и методологијата за работа за да можат стекнатото знаење да го пренесат на други, пред сѐ на учениците.

Македонија во времето на Александар III Македонски / Велики (освојувања, уредување). Значењето на освојувањата на Александар на Исток. Колонизаторската политика на Аргеадите. Хеленистички период (проблеми на периодизацијата, име, извори). Отпорот на Хелените против македонската власт (Хремонидова и Ламиска војна, антимакедонски сојузи). Период на дијадосите. Период на епигоните. Инвазија на Келтите. Втора македонска династија: Антигониди (потекло, име). Државно уредување и институции. Освојувањата и колонизаторската политика на Антигонидите. Културата во хеленистичкиот период: урбанизам, архитектура, мозаици, сликарство, скулптура, историографски дела, туѓи култови. Римско-македонски војни. Македонија под римски протекторат: поделба и уредување. Востанието на лажниот Филип и последиците од него. Македонија како римска провинција: граници, уредување, војска, римска колонизаторска политика, политичка историја. Хронологија: македонска, актиска, конзулска и антонинска ера. Културата во римско време: урбанизам, архитектура, скулптура. Религија: домашни, источни и римски култови, христијанство. Македонија во доцната антика, до доаѓањето на Словените. Поделба на Македонија, напади на барбарите. Религија: доминација на христијанството. Култура: урбанизам, сакрална архитектура, мозаици, сликарство, скулптура.

1. Ф. Папазоглу, Историја на хеленистичкиот период, Догер, Скопје, 1995

2. Ф. Папазоглу, Историја на епигоните, Графотисок, Скопје, 2011

3. Н. Проева, Историја на Аргеадите, Графотисок, Скопје, 2004

4. F. Papazoglu, Srednjоbalkanska plemena u predrimsko doba, CBI, Sarajevo, 1969